Koli ve Kutu Gibi Ambalaj’da Kullanılan Karton ve Oluklu Mukavva Çeşitleri

Koli ve Kutu Gibi Ambalaj’da Kullanılan Karton ve Oluklu Mukavva Çeşitleri
28.08.2020
10

Kağıt ve karton ambalajlar ucuz ve işlenmesi kolay olması nedeniyle ambalaj maddeleri içerisinde tercih sıralamasında kağıt ve karton ilk sırada yer almaktadır.Kağıt ve karton ambalaj şekilleri sargılıklar ve sargılı kağıtlardan Mamül kese kağıdı ve küçük torbalar büyük ağır hizmet torbaları katlanabilir veya katlanamaz karton ve mukavva kutular etiketler destek ve dolgu malzemeleri ve diğer kutular dır .

Yapılacak ambalaj türüne göre kağıtta belirli özellikler bulunması gerekir Türkiye’de bilinen ve kullanılan kağıt karton ambalajlar 7 çeşittir

1.Hububat kağıdı 17-18 gram ağırlığında 100 %selülüz den Mamül bir yüzü parlak tam tutkallı özellikle meyvelerin sarılıp muhafazasında kullanılan bir kağıt türüdür

2.Kraft ambalaj kağıdı 40 gram ağırlığında 100 esmerse düzden Mamül bir yüzü parlak tam tutkallı yüksek mukavemetli her türlü ambalaj işinde kullanılan kağıt vardır.

3. sülfit ambalaj kağıdı 40 50 60 70 gram ağırlığında %100 esmer ve beyaz söyle üzen Mamül bir yüzü parlak tam tutkallı mukavemetli üzerine baskı yapmaya müsait ambalaj kağıdı olarak her türlü sargılık içinde kullanılabilen kağıtlar dır.

4. Craft ve sülfit imitasyon kağıdı 60-70 gram ağırlığında takriben Yüzde altmış yetmiş ise o yüzden geri kalan kısmı temiz döküntü veya eski kağıttan Mamül vasat mukavemeti isteyen ambalaj işlerinde özellikle kese kağıdı olarak kullanılabilen kağıtlar dır.

6.Selefon kağıdı şeffaf parlak lifsiz ve deliksiz rejenere selüloz esaslı en ince bir filmdir genellikle gıda maddelerinin ve sigaraların ambalajlanmasında kullanılır.Selefonun Türkiye’deki ticari ismi selondur telefon kağıttan sonra bilinen eski ambalaj maddelerinden biridir.

Selefon buhara karşı dayanıksız olup su emme kapasitesi %100 dür.Kuruyken gazlara karşı geçirgen değildir katlanarak ve lamine edilerek özellikleri geliştirilen selofan başlıca üç şekilde sınıflandırılabilir lanmış düz telefon litre nitroselüloz laklı Well aklanmış telefon poliner kaplı telefon telefon ambalajlarının başlıca kullanım yerleri undan yapılmış yiyecekler taze etler şeker ve şekerli mamüller hazır yiyecekler kuruyemiş ve kuru meyveler tütün sigara ve benzeri maddeler ve bazı endüstriyel ambalajlardır.Son olarak oluklu mukavva 20. yüzyılda bulunmuş kağıttan mamul en önemli ambalaj maddelerinden biridir İki düz karton liner dediğimiz bu iki düz karton arasında bulunan birleştirilen oluklu bir karton ibaret olan oluklu mukavva çok ve basınca çok dayanıklı bir yapıya teşkil eder olukların arasındaki mesafe oluk sayısına oluklu kartonların sayısına ve kartonların kalınlığına göre çok ve basınca mukavemeti de daha fazla olabilir karton grubunda ambalaj malzemesi olarak gri karton kroma karton iki katlı dubleks veya üç katlı tripleks kartonlar saman karton gibi kartonlar kullanılmaktadır Biraz önce bahsettiğim tüm ürünlerin en ucuz saman karton en pahalı olanı ise 2 katlı veya 3 katlı kartonlardır 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kutu ve Koli
Kutu ve Koli
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?